[ x ]
!!! Zablokowałeś pokazywanie reklam !!!

Nasze forum utrzymuje się dzięki nim.

Jaki olej do silnika Mxx ?

Wszystko o problemach z silnikiem, skrzynią, zawieszeniem, itp. oraz wszystko o płynach, olejach itp.
  • Reklama

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#421  Postprzez wojtaq » 4 sie 2014, o 07:28

to i ja coś dodam od siebie
jeżeli chcemy zadbać o prawdziwą czystość silnika to
jeżeli nie mamy lpg to wszystko w silniku będzie oblepione mułem , lpg bardzo wyczyszcza , w wielu silnikach po zdjęciu pokrywy gdzie jest lpg głowica jest bardzo czysta , i tak dla zasady najpierw zdjąłbym pokrywe , usunął muł i nagar mechanicznie , chemicznie itp a na pewno będzie co czyścić
dodatkowo najlepiej byłoby zdjąć miskę ale na to już nie każdy sobie może pozwolić
jeśli chodzi o gotowe płukanki to żeby na prawde wyczyścić silnik musiałby każdy zrobić ich ponad 10 !!
więc jeżdżenie na nowym oleju przez ileś tam km można sobie odpuścić bo nie ma on tak właściwości czyszczących jak płukanka
ja w swoich samochodach jeśli mają mi służyć zawsze teraz usuwam nagary itp ręcznie gdzie tylko dam radę i robię płukankę z liqui moly przy każdej wymianie oleju
a jeśli chodzi o wybór oleju to wlewajcie coś lepszego niż xxW40 , polecam W50 i W60 bo wtedy olej się tak nie spala przy wysokich obrotach i temperaturach a w naszych autach jest to częste bo przecież nikt nie zamula
Awaria Motors zaprasza
Avatar użytkownika
wojtaq
Moderator
 
Posty: 3958
Dołączył(a): 29 lis 2008, o 16:58
Lokalizacja: Jaworzno
Moje BMW: 740iA
Nadwozie: -------
Silnik: M60B40
Instalacja LPG: NIE

Reklama

Czapki bejsbolówki - Sandwich

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#422  Postprzez Tommeke30 » 4 sie 2014, o 22:00

wojtaq napisał(a):to i ja coś dodam od siebie
jeżeli chcemy zadbać o prawdziwą czystość silnika to
jeżeli nie mamy lpg to wszystko w silniku będzie oblepione mułem , lpg bardzo wyczyszcza , w wielu silnikach po zdjęciu pokrywy gdzie jest lpg głowica jest bardzo czysta , i tak dla zasady najpierw zdjąłbym pokrywe , usunął muł i nagar mechanicznie , chemicznie itp a na pewno będzie co czyścić
dodatkowo najlepiej byłoby zdjąć miskę ale na to już nie każdy sobie może pozwolić
jeśli chodzi o gotowe płukanki to żeby na prawde wyczyścić silnik musiałby każdy zrobić ich ponad 10 !!
więc jeżdżenie na nowym oleju przez ileś tam km można sobie odpuścić bo nie ma on tak właściwości czyszczących jak płukanka
ja w swoich samochodach jeśli mają mi służyć zawsze teraz usuwam nagary itp ręcznie gdzie tylko dam radę i robię płukankę z liqui moly przy każdej wymianie oleju
a jeśli chodzi o wybór oleju to wlewajcie coś lepszego niż xxW40 , polecam W50 i W60 bo wtedy olej się tak nie spala przy wysokich obrotach i temperaturach a w naszych autach jest to częste bo przecież nikt nie zamula




Ja u siebie czyściłem ręcznie i miske też zdejmowałem, teraz jestem na etapie odpalania silnika i zastanawiam się czy robić mu płukanke od razu, po zalaniu jakimś tanim i później zalać go docelowym czy sobie odpuścić? Zastanawiam się też co nad wyborem docelowego oleju bo mam założone nowe pierścionki, panewki i kilka szklanek. Poradzcie jaki olej wybrać i jakiej marki bo zastanawiam sie na Mobil-em
Tommeke30
Student
 
Posty: 296
Dołączył(a): 16 lis 2012, o 11:26
Lokalizacja: Sulejówek
Moje BMW: 330i
Nadwozie: Coupe
Silnik: S50B30
Instalacja LPG: NIE
Kolejne BMW: 740i
Nadwozie: Sedan
Silnik: m62b44

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#423  Postprzez wojtaq » 4 sie 2014, o 22:10

motul lub valvo bądź millers , żaden mobil itp
zalej lotosem , niech chwile pochodzi , płukanka i docelowy
Awaria Motors zaprasza
Avatar użytkownika
wojtaq
Moderator
 
Posty: 3958
Dołączył(a): 29 lis 2008, o 16:58
Lokalizacja: Jaworzno
Moje BMW: 740iA
Nadwozie: -------
Silnik: M60B40
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#424  Postprzez Tommeke30 » 5 sie 2014, o 11:37

a jakie wartości 10W60 czy 50 ???
Tommeke30
Student
 
Posty: 296
Dołączył(a): 16 lis 2012, o 11:26
Lokalizacja: Sulejówek
Moje BMW: 330i
Nadwozie: Coupe
Silnik: S50B30
Instalacja LPG: NIE
Kolejne BMW: 740i
Nadwozie: Sedan
Silnik: m62b44

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#425  Postprzez wojtaq » 5 sie 2014, o 14:09

valvo 10w60
Awaria Motors zaprasza
Avatar użytkownika
wojtaq
Moderator
 
Posty: 3958
Dołączył(a): 29 lis 2008, o 16:58
Lokalizacja: Jaworzno
Moje BMW: 740iA
Nadwozie: -------
Silnik: M60B40
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#426  Postprzez maaaad » 7 sie 2014, o 16:44

5W50. 10W to przerost formy nad treścią, jeśli masz silnik w dobrej kondycji. No chyba że latasz po torze. Na dodatek Valvo 10W60 to półsyntetyk, a nie pełen syntetyk z krwi i kości, jak 5W50.
Na 5Wxx silnik odczuwalnie lżej pracuje na zimno, gdy temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka.
maaaad
Profesor
 
Posty: 2424
Dołączył(a): 6 sty 2007, o 01:45
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: 320i
Nadwozie: Sedan
Silnik: M52B28
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#427  Postprzez Tommeke30 » 7 sie 2014, o 17:31

szczerze to juz sam nie wiem co mam za olej kupić, strasznie męcicie w głowie tym tematem
Tommeke30
Student
 
Posty: 296
Dołączył(a): 16 lis 2012, o 11:26
Lokalizacja: Sulejówek
Moje BMW: 330i
Nadwozie: Coupe
Silnik: S50B30
Instalacja LPG: NIE
Kolejne BMW: 740i
Nadwozie: Sedan
Silnik: m62b44

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#428  Postprzez M-Technic2 » 7 sie 2014, o 21:20

maaaad,to czy olej jest 10w czy 5,czy 15 lub 20 nie oznacza czy olej jest mineralny czy syntetyczny czy pol, spokojnie znajdziesz oleje 15w50 czy 60 w pelnym syntetyku itp,wszystko zalezy z czego i jakie dodatki posiada ble ble a wlasciwie jako takich polsyntetykow nie ma ta sa nadal mineralne ze znikoma iloscia dodatkow takich jakie maja pelne syntetyki ,ale producenci je nazywaja juz polsyntetykami ,,,temat rzeka wiec nie ma sie co rozwodzic ,nie znam sie az tak.
Pozatym temat jesli dotyczny TYLKO m20 ,mowiac ze 10w to przerost formy nad trescia,niezgodze sie tylko w oparciu o m20 jeslich chodzi o nowsze silniki m50 nawet m54 etc to masz racje ale5W jest olejem zachwujacym owszem lepsze wlasciwosci w nizszych temperaturach ale jest olejem z ktorym akurat pompa oleju m20 po rozgrzaniu moze miec problem z cisnieniem,biorac oczywiscie fakt ze sa to juz wiekowe jednostki,chociaz do spokojnej jazdy jesli ma sie zdrowa jednostke owszem 5w moze lepiej chronic silnik 5w50 leje do :cen: volvo v40 '98 220000 tysi i zrobione juz na nim 21tys i nie dolalem nawet 100 od wymiany! sam w szoku jestem :) na dniach musze zmienic :)

W e30 zostaje przy valvo 10w60,a jezdzac sporo na "czerownym" polu wiem ze smarowanie jest raczej optymalne.
M-Technic2
Magister
 
Posty: 1296
Dołączył(a): 27 maja 2009, o 23:31
Lokalizacja: R-do-M
Moje BMW:
Nadwozie: -------
Silnik:
Instalacja LPG: ---

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#429  Postprzez maaaad » 7 sie 2014, o 22:22

M-Technic2 napisał(a):maaaad,to czy olej jest 10w czy 5,czy 15 lub 20 nie oznacza czy olej jest mineralny czy syntetyczny czy pol,

A gdzie ja coś takiego napisałem? Po prostu, Valvo VR1 10W60 sam producent oznacza jako synthetic blend (półsyntetyk), podczas gdy VR1 5W50 jest oznaczany jako full synthetic. Poczytaj na stronie Valvo.
Półsyntetyk to nie minerał z niewielkim dodatkiem syntetyka, tylko ok. 30-40%. Poza tym, syntetyki też można podzielić na prawdziwe syntetyki, które powstają ze 100% bazy syntetycznej (oparte na polialfaoleinach, tzw. PAO, albo estrach - Millers ma takie oleje) i na takie, które syntetyki w zasadzie udają - powstają wskutek przetworzenia bazy mineralnej (rozbicie łańcuchów molekuł i połączenie ich od nowa - hydrokrakowanie). W zasadzie te ostatnie nie są syntetykami, ale producenci (pionierem był tu Castrol) wywalczyli sobie przed sądami prawo do oznaczania takich produktów jako oleje syntetyczne.

A tak na marginesie - do m52/m54 zalecany jest 5W40, chociaż różni producenci olejów mają tu różne wytyczne - można popatrzeć w "dobieraczkach". Oczywiście do normalnej jazdy, bo jeśli silnik często wita się z odcinką, to tak jak już wyżej napisałem - zalanie 10W60 ma sens.

Co do m20 to faktycznie 10W zrobi robotę, ale kolega Tommek pisał, że wymieniał szklanki, więc pewnie o "plastik" mu chodziło :)

Mobil, z tego co kiedyś w sieci wyczytałem na zagranicznych forach, robi bdb oleje, ale jego problem tkwi gdzie indziej - bardzo często jest podrabiany.
maaaad
Profesor
 
Posty: 2424
Dołączył(a): 6 sty 2007, o 01:45
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: 320i
Nadwozie: Sedan
Silnik: M52B28
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#430  Postprzez Leon » 8 sie 2014, o 08:54

Faktycznie, W60 to opcja typowo do zapierdalania.

W całym tym olejowym wariactwie trzeba jeszcze pamiętać o tym:
http://www.millersoils.pl/wp-content/uploads/2012/11/ZDDP-PL.pdf
M20 to dinozaur, więc chyba te związki zddp dobrze byłoby mieć w oleju który w nim krąży.
Przy następnej wymianie oleju zaleję do mojego M20 albo Milersa Classic 15W50 albo Valvo 10w60, który także ma dodatki zddp.

Teraz w M20 latam na mineralnym Valvo Turbo 15W50 i moje odczucia są pozytywne.
Zimny i gorący silnik ładnie cyka, przepał leju jest na akceptowalnym poziomie, co mogę więcej powiedzieć, działa.

Generalnie, to najlepiej wyjść z założenia, żeby lać możliwie najlepszy olej na jaki nas stać i jaki jest odpowiedni do konkretnego silnika...a że czasami na wyrost.... cóż, to nie :cen: owóz, tylko często hobby!
Ostatnio edytowano 9 sie 2014, o 07:40 przez Leon, łącznie edytowano 1 raz
Leon
Doktor
 
Posty: 2715
Dołączył(a): 14 sie 2009, o 11:36
Lokalizacja: Sosnowiec
Moje BMW: 320i
Nadwozie: Coupe
Silnik: M20B20
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#431  Postprzez maaaad » 8 sie 2014, o 18:55

Luca ma Millersa Classic (nie pamiętam, jaka klasa lepkości) i jest mega zadowolony - a przecież śmiga swoją na torze od czasu do czasu ;)
maaaad
Profesor
 
Posty: 2424
Dołączył(a): 6 sty 2007, o 01:45
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: 320i
Nadwozie: Sedan
Silnik: M52B28
Instalacja LPG: NIE

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#432  Postprzez rajoo » 11 sie 2014, o 22:04

Millers to jedne z najlepszych oleji na rynku choc kiedys czytalem ze ktos w polsce rozlewal mobilla w opakowania millersa
rajoo
Uczeń
 
Posty: 12
Dołączył(a): 29 cze 2014, o 16:31
Moje BMW: 316
Nadwozie: Sedan
Silnik: M10B18
Instalacja LPG: TAK

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#433  Postprzez paid_in_full » 12 sie 2014, o 14:44

W dwóch swoich e30 (cabrio i 2d) z M20 leję 15W50 Motula. To co najwyżej półsyntetyk, ale odczucia jak najbardziej pozytywne. W porównaniu z 10w40 , również Motula, spadło spalanie oleju, wydaje się że góra chodzi ciszej. Nie miałem okazji jeszcze jeździć po torze, ale w M20B25, który ma nie wiadomo ile przebiegu, w porównaniu do Mobila 5w40, który wlał poprzedni właściciel, panewki stukają ciszej na Motulu, gdy zatrzymam auto bo wyczerpującej/ostrej jeździe :)
paid_in_full
Uczeń
 
Posty: 85
Dołączył(a): 11 mar 2010, o 16:08
Lokalizacja: wrocław
Moje BMW:
Nadwozie: -------
Silnik:
Instalacja LPG: ---

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#434  Postprzez lipek7 » 30 sie 2014, o 11:13

paid_in_full napisał(a):W dwóch swoich e30 (cabrio i 2d) z M20 leję 15W50 Motula. To co najwyżej półsyntetyk, ale odczucia jak najbardziej pozytywne. W porównaniu z 10w40 , również Motula, spadło spalanie oleju, wydaje się że góra chodzi ciszej. Nie miałem okazji jeszcze jeździć po torze, ale w M20B25, który ma nie wiadomo ile przebiegu, w porównaniu do Mobila 5w40, który wlał poprzedni właściciel, panewki stukają ciszej na Motulu, gdy zatrzymam auto bo wyczerpującej/ostrej jeździe :)


Wg mnie najlepszy wybór do m20, jak i m30 ;)
lipek7
Rekrut
 
Posty: 3
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW:
Nadwozie: -------
Silnik:
Instalacja LPG: ---

Re: Jaki olej do silnika Mxx ?

Post numer:#435  Postprzez sheepster » 13 lis 2014, o 22:21

Cześć i czołem, mam dylemat.
W sierpniu remontowałem strokera. Zalałem go olejem Castrol Magnatec 10W/40 (dwa razy, bo po pierwszym 1000km zmieniłem olej). Teraz mam juz przejechane 3000 km i chce zalać ostatecznym olejem. Czy Vavoline VR1 10w/60 będzie odpowiedni? Zaznaczam, że auto nie będzie używane w zime, jak już tylko do przepalenia albo na bardzo krótkich trasach.
sheepster
Uczeń
 
Posty: 57
Dołączył(a): 5 lut 2014, o 20:14
Moje BMW: 316
Nadwozie: Sedan
Silnik: M54B25
Instalacja LPG: NIE
Kolejne BMW: 328ci
Nadwozie: Coupe
Silnik: M52tuB28
Instalacja LPG: TAK

Poprzednia stronaNastępna strona


  • Reklama

Powrót do Mechanika & Części

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

  • Reklama

cron