[ x ]
!!! Zablokowałeś pokazywanie reklam !!!

Nasze forum utrzymuje się dzięki nim.

Wymiana pompy sprzęgła

Wszystko o problemach z silnikiem, skrzynią, zawieszeniem, itp. oraz wszystko o płynach, olejach itp.
  • Reklama

Wymiana pompy sprzęgła

Post numer:#1  Postprzez Patryk12 » 5 kwi 2018, o 20:03

Cześć.
Dzisiaj uszkodziła mi się pompa sprzęgła w E30. Chciałbym (a wręcz jestem zmuszony) wymienić ją samemu. Na jakiejś stronce znalazłem nawet instrukcję wymiany:

1) Odkręcasz dwie śruby na klucz M10 (trudny dostęp wiem , ale dasz rade odgiętą oczkową dychą)
2) Odpinasz zbiorniczek płynu , mocowany na opaske ślimakową , to ten zbiorniczek do którego idzie ten wężyk przy pompie.
3) Odkręcasz śrube krzywkową , która mocuje pompe do pedału sprzęgła . Śruba na klucz m17 , a z drugiej strony nakrętka na trzynastke.
4) Odkręcasz kluczem płaskim 11 nakrętke mocującą przewód hydrauliczny do pompy w komorze silnika. ( znajdziesz z pomocą lampki)
5) Wyciągasz pompe ręką od strony pedałów (ale tylko tyle żeby odsłonić wężyk), będzie stawiała lekki opór bo jest w gumowej uszczelce w otworze ściany grodziowej.
6) Śiągasz wężyk metodą siłową ( ręcznie bez żadnych śrubowkrętów )
7)Wyciągasz pompe :mrgreen:

A co z płynem? Nie zaleje mi wnętrza jak odepnę przewód? Da radę całą operację wykonać "na ziemii" lub ewentualnie na lewarku?
Patryk12
Uczeń

Moje BMW: 325i
Nadwozie: Coupe
Silnik: M50B25
Instalacja LPG: NIE

Reklama

Re: Wymiana pompy sprzęgła

Post numer:#2  Postprzez Pacher » 21 kwi 2018, o 13:18

Odciągnij sobie trochę płynu hamulcowego ze zbiorniczka do poziomu poniżej króćca od wężyka, tak żeby Ci płyn nie poleciał po jego wypięciu, wyciągnij go. Jak teraz odkręcisz rurkę od końcówki pompki kluczem 11mm to reszta płynu znajdującego się w wężyku i pompce wyleci Ci na ziemię, możesz dla pewności kilka razy nacisnąć pedał sprzęgła wypompowując resztki.
Pacher
Stażysta

Nadwozie: Cabrio
Silnik: M20B25
Kolejne BMW: 325i

Post numer:#3  Postprzez Patryk12 » 21 kwi 2018, o 16:17

Dzięki za pomoc, ale temat już dawno ogarnięty :P

Proszę o usnięcie posta.
Patryk12
Uczeń

Silnik: M50B25

Post numer:#4  Postprzez maclaz » 1 lis 2018, o 12:18

Gdzie w ogóle znajduje się ta pompa sprzęgła bo nie mogę jej namierzyć u siebie. Za pedałem sprzęgła wraz ze zbiorniczkiem?
maclaz
Uczeń

Moje BMW: 318i
Nadwozie: Touring
Silnik: M40B18
Instalacja LPG: TAK
Silnik: MxxBxx

Post numer:#5  Postprzez Pacher » 1 lis 2018, o 14:53

Idź sobie po pedale sprzęgła do góry, tam jest przymocowane oczko od tej pompki, potem jest taka ochronna harmonijka gumowa i pompka- taka jakby rakieta przykręcona na 2 śruby 10mm klucz. Oczywiście od strony silnika ma przykręconą rurkę na 11 klucz.
Pacher
Stażysta

Nadwozie: Cabrio
Kolejne BMW: 325i

• Reklama

Powrót do Mechanika & Części